Jeśli Twoja strona bazuje na systemie CMS (nie ma znaczenia jakim) to z pewnością jej oprogramowanie ma określoną wersję z której korzystasz, np. WordPress 6.2 itp…. To samo dotyczy wtyczek i motywów. Gdy pojawia się nowa wersja oprogramowania zapewne aktualizujesz je, a przynajmniej powinieneś to robić. Po co? Po to żeby usunąć błędy jakie zostały znalezione, wprowadzić ulepszenia, nowe możliwości, a także bardzo często załatać w ten sposób wykryte luki bezpieczeństwa.
Dokładnie to samo dotyczy wersji PHP na twoim koncie hostingowym. Każda kolejna wersja zwiększa możliwości tego języka i poprawia jego wydajność z czego potem korzysta WordPress i jego dodatki. Jest to więc tak samo ważne jak aktualizacje samego oprogramowania. Aktualizacje PHP wykonuje się zdecydowanie rzadziej, ale nie powinieneś o tym zapominać.
Jak zmienić wersję PHP na koncie hostingowym #
Jeśli korzystasz z Hostingu WordPress, to w momencie gdy pojawi się potrzeba podniesienia PHP do wyższej wersji zostaniesz automatycznie powiadomiony na stronie zarządzania instalacją WP. Kliknij w link zaznaczony strzałką aby przejść do strony z ustawieniami PHP, gdzie w kolejnym kroku wprowadzisz odpowiednią zmianę.
W sytuacji gdy jest to klasyczny hosting, wówczas do ustawień wersji PHP przejdziesz z poziomu strony głównej panelu hostingu.
Przy domenie dla której chcesz dokonać zmiany wersji PHP kliknij w informację na temat używanej wersji jak na poniższym obrazku:
Wybór wersji PHP #
W obu przypadkach przejdziesz dokładnie do tego samego miejsca. Rozwiń listę dostępnych wersji PHP i wybierz tę którą chcesz wykorzystywać na stronie, a na koniec zapisz zmiany.
To wszystko. Od tej chwili strona będzie wykorzystywała interpreter PHP w wybranej przez Ciebie wersji.
Sprawdź czy strona działa poprawnie zarówno na froncie dla osób na nią zaglądających jak również na backendzie tam, gdzie zarządzasz zawartością witryny. Jeśli wszystko jest OK, to zostawiasz, ale jeśli coś nie działa wówczas wróć do poprzedniej wersji PHP lub o jeden numer niżej i ponownie sprawdź funkcjonowanie strony.
Może się zdarzyć, że jeden lub wiele dodatków do WordPressa z jakich korzystasz nie są kompatybilne z nowszymi wersjami PHP. W takiej sytuacji skontaktuj się z autorem wtyczki, zgłoś mu problem i zapytaj kiedy możesz spodziewać się aktualizacji. Jeśli nie będzie żadnej reakcji wówczas sugeruję wymienić taką wtyczkę na coś innego.
Automatyczne testy PHP #
Jeśli posiadasz konto hostingowe WordPress, to masz także możliwość przeprowadzenia automatycznych testów kompatybilności swojego środowiska WordPress z innymi wersjami PHP. Test w automatycznie stworzonym środowisku sprawdza funkcjonowanie Twojej strony po tym jak zostanie wdrożona nowa wersja PHP. Test nie ma wpływu na stronę produkcyjną!
Jeśli wyniki testu okażą się pozytywne dopiero wtedy decydujesz o tym czy zastosować nowszą wersję PHP, co robisz jednym kliknięciem.
Aby uruchomić test wersji PHP przejdź do działu WordPress i przy instalacji dla której chcesz zastosować inną wersję PHP kliknij w link „Spróbuj innej wersji”, jak na poniższym obrazku. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Jaką wersję PHP wybrać dla WordPressa #
WordPress doskonale radzi sobie z najnowszymi wersjami PHP. W momencie gdy piszę ten tekst najnowszą stabilną wersją jest PHP 8.2, a WordPress jest dostępny w wersji 6.2.
Nie odnotowałem na swoich projektach problemów z funkcjonowaniem WordPressa, a także wtyczek i motywów pochodzących od zaufanych twórców pod warunkiem że WordPress i jego składniki są aktualizowane. Jeśli zaniedbasz aktualizacje, to w pierwszej kolejności zrób z tym porządek, a dopiero potem zmień wersję PHP na wyższą. Pominięcie aktualizacji WordPressa i jego składowych może powodować brak kompatybilności z najnowszą wersją PHP i tym samym problemy ze stroną.
To, że WordPress dobrze radzi sobie z aktualną najnowszą wersją PHP nie oznacza, że w momencie gdy pojawi się PHP w wersji 8.3, 8.4 itd…, to natychmiast należy przełączyć się na tę wersję. W przypadku PHP to akurat tak nie działa. Trzeba odczekać pewien czas aż autorzy WordPressa, wtyczek i motywu z którego korzystamy dostosują swoje skrypty do najnowszej wersji PHP. Czasami może to zająć nawet kilka miesięcy. Dlatego nie śpiesz się gdy zobaczysz na swoim hostingu PHP w wersji 8.2 ? Starsza wersja wciąż będzie wspierana.
Jeśli chcesz sprawdzić cykl życia wersji PHP zajrzyj pod jeden z tych adresów: