Czasem pojawia się potrzeba usunięcia zainstalowanego WordPressa. Być może zechcesz usunąć wszystko do zera i raz jeszcze uruchomić świeżą instalację WP. Na szczęście na DiDHost możesz to zrobić w bardzo prosty sposób bez konieczności usuwania składowych takich jak pliki i baza danych niezależnie. wystarczy dosłownie kilka kliknięć 🙂 Oto instrukcja Krok po Kroku.
Wejdź do panelu konta hostingowego #
Zaloguj się do panelu konta hostingowego, ponieważ to właśnie w tym miejscu będziemy usuwali WordPressa, podobnie jak w tym miejscu go instalowaliśmy. Jeśli nie pamiętasz jak to się robi zerknij do tekstu: Jak zalogować się do panelu konta hostingowego.
Przejdź do zakładki WordPress #
Z lewego menu wybierz link WordPress, aby wyświetlić wszystkie instalacje jakie masz na swoim koncie hostingowym.
Rozwiń dodatkowe menu instalacji #
Odszukaj instalację WordPressa, którą chcesz usunąć, a następnie w prawym górnym rogu jej fiszki kliknij w trzy pionowe kropki. W ten sposób rozwiniesz dodatkowe menu, gdzie na samym dole znajdziesz link służący do usunięcia instalacji.
Usuwamy #
Klikając w link Usuń wywołasz okienko modalne z pytaniem czy usuwamy wszystko, czy może chcesz pozostawić bazę danych i pliki dziennika. Jeśli chcesz całkowicie usunąć WordPressa z jego plikami, bazą danych i dziennikiem nie zmieniaj nic w tych ustawieniach, a jedynie potwierdź chęć usunięcia klikając w przycisk TAK.
W większości przypadków gdy usuwa się WordPressa usuwa się wszystko (jak powyżej). Odznaczasz elementy do usunięcia tylko wtedy gdy dokładnie wiesz co robisz i jest konkretny powód dla którego chcesz zachować np. bazę danych.
Po zatwierdzeniu usunięcie zobaczysz komunikat z informacją, że WordPressa już nie ma 🙂
Sprawdzamy folder instalacji #
Może się jednak zdarzyć, że niektóre pliki konfiguracyjne czy plik .htaccess mogą pozostać w folderze. W takim celu sugeruję abyś przeszedł do plików (lewe menu), a następnie wybierz folder w którym był zainstalowany WordPress.
Jeśli WordPress był zainstalowany na głównej domenie konta hostingowego wówczas jego folder nazywa się httpdocs, ale jeśli była to instalacja przeprowadzona na dodatkowej domenie jaką dodawałeś w panelu konta hostingowego lub na subdomenie wówczas szukaj folderu o nazwie tej właśnie domeny / subdomeny.
Spójrz poniżej. W środkowej kolumnie widać foldery Twojego konta hostingowego, jest wśród nich folder głównej domeny httpdocs, ale także są foldery subdomen, np. w naszym przykładzie elementor.wpmania.pl, kreator.wpmania.pl itd… Ważne jest to abyś kliknął na właściwym folderze.
W naszym przykładzie usuwaliśmy WordPressa działającego na głównej domenie konta hostingowego dlatego w środkowej kolumnie klikamy w folder o nazwie httpdocs, a po prawej stronie widzimy jego zawartość.
WordPressa nie ma, ale jak widać w katalogu zostały dwa pliki. Pierwszy to plik .htaccess, a drugi to token.php którego używałem do eksperymentów. Zaznaczam pliki i usuwam je.
Nie ma sensu przechowywać ich w koszu więc po kliknięciu usuń w okienku jakie się pojawi zaznacz opcję Pomiń Kosz i usuń trwale… a następnie kliknij w przycisk Tak, usuń.
Mamy teraz całkowicie pusty folder. Kolejny krok zależy od Ciebie, ale jeśli chcesz ponownie zainstalować WordPress po prostu to zrób 🙂 Instrukcję instalacji znajdziesz tutaj: Jak zainstalować WordPressa.
Czy musisz usuwać pliki tak jak zrobiliśmy to powyżej? Nie, nie jest to konieczne zwłaszcza, że często po usunięciu WordPressa i tak nie będzie co usuwać 🙂 Ja zrobiłem to ze względów higieny, ale jeśli nie usuniesz takich pozostałości po poprzedniej instalacji nie powinno dziać się nic złego.