Zdarza się, że z jakiegoś powodu pojawia się potrzeba ustawienia przekierowań. Najczęściej jest to spowodowane zmianą adresu i tym samym chęcią przekazania mu wypracowanej mocy starej domeny (chodzi o wyszukiwarki i pozycje w ich wynikach wyszukiwania).
Przekierowanie możesz ustawić na trzy sposoby:
Ustawienie przekierowania w panelu konta hostingowego – Zmiana typu hostingu #
Wykonaj poniższe czynności:
Krok 1: Zaloguj się do panelu konta hostingowego
Krok 2: Na stronie głównej panelu kliknij w zakładkę „Hosting i DNS”, a następnie w link „Ustawienia hostingu”.
Pamiętaj żeby te czynności wykonać w odniesieniu do konkretnej domeny, którą chcesz przekierować.
Krok 3: Na kolejnej stronie przy opcji „Typ hostingu”, kliknij w link „Zmień”
Strona się przeładuje, a Ty będziesz mógł wybrać z listy „Przekierowanie”. Poniżej wprowadzasz adres URL na jaki domena ma kierować ruch, a jeszcze niżej możesz zaznaczyć typ przekierowania. Do wyboru 301 (domyślnie zaznaczone), 302 i przekierowanie przez ramkę.
Przekierowanie 301 wykorzystywane jest najczęściej. To właśnie ten typ przekierowania pozwala poinformować wyszukiwarkę, że adres strony po prostu się zmienił. Dzięki czemu wspomniana na wstępie moc starej domeny będzie przekazana nowej.
Przekierowanie 302 to przekierowanie tymczasowe. Stosuj w sytuacjach, gdy przekierowanie nie będzie miało charakteru stałego, np. chcesz przez 1 dzień skierować ruch na inny adres, ale po tym czasie wracasz do poprzedniego ładu. Tego typu przekierowania nie używaj zbyt długo.
Przekierowanie przez ramkę pozwala na zachowanie w pasku adresu przeglądarki starej domeny, natomiast wewnątrz okna przeglądarki załaduje się w ramce (niewidocznej dla oka) zawartość strony na którą przekierowujesz domenę. Ktoś kto wejdzie na stary adres nie będzie wiedział, że w rzeczywistości strona ładuje się z innego adresu 🙂
Przekierowanie przez ramkę stosuj tylko w sytuacjach specyficznych. Nie jest to typ przekierowania, który miałby pozytywny wpływ na SEO.
Gdy już zdecydujesz jakiego typu przekierowania użyć, kliknij w przycisk „OK” i przekierowanie zaczyna działać 🙂
Przekierowanie z wykorzystaniem Aliasu #
Chyba najprostszy sposób na ustawienie przekierowanie jeśli domena nie została jeszcze dodana lub gdy ją usuniesz i dodasz ponownie w opisany poniżej sposób.
Przy założeniu, że domeny przekierowującej nie ma jeszcze na koncie hostingowym, dodaj ją używając do tego celu przycisku „Dodaj Alias Domeny”, jak poniżej. Znajdziesz go na stronie głównej panelu konta hostingowego.
Pojawi się formularz przy pomocy którego dodajesz alias:
Wpisz dodawaną domenę i w drugim polu zdecyduj, której dodanej wcześniej domeny będzie aliasem. Dodatkowo masz do dyspozycji kilka opcji konfiguracyjnych w tym synchronizację strefy DNS z domenę główną, możliwość włączenia lub wyłączenia usługi poczty email, a nawet usługi webowej (strony www).
Po wprowadzeniu danych zapisz zmiany klikając w przycisk OK. Następnie odczekaj, aż zmiana w strefie DNS rozpropaguję się w Sieci, co może potrwać od kilkunastu minut do 24 godzin.
Ustawienie przekierowania w pliku .htaccess #
Gdy zdecydujesz się na tę formę przekierowania, będziesz mógł decydować o wielu dodatkowych regułach. Na ten temat pojawi się osobny artykuł na blogu KW, a w tym miejscu prosta regułka jaką trzeba wstawić do pliku. Zacznijmy jednak od tego, gdzie znajdziesz plik o nazwie .htaccess
Wejdź do głównego katalogu domeny, to katalog w którym znajdują się wszystkie pliki i foldery strony. W przypadku głównej domeny konta katalog nazywa się „httpdocs”. W nim szukaj pliku .htaccess
Gdyby się okazało, że pliku w tym miejscu nie ma, utwórz go. W przypadku WordPressa wystarczy w jego ustawieniach odnośników bezpośrednich zmienić sposób budowania adresów. Najczęściej wybierana jest opcja: „Nazwa wpisu”, ale w zależności od potrzeb możesz ustawić dowolny inny schemat. Następnie zapisz zmiany, wróć do managera plików i powinieneś zobaczyć plik .htaccess.
Jeśli strona nie jest WordPressem, utwórz manualnie plik o nazwie .htaccess w managerze plików.
Nie zapomnij o kropce na początku nazwy! Jest kluczowa 🙂
Otwórz ten plik i wstaw do niego poniższy przykładowy kod, którego celem jest utworzenie przekierowania 301. Pamiętaj o zastąpieniu w poniższym przykładzie adresów swoimi domenami.
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?twoja-stara domena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://twoja-nowa-domena.pl/$1 [R=301,L]
Zapisz zmiany i sprawdź czy przekierowanie działa poprawnie.