Jeśli z jakiegoś powodu chcesz aby WordPress wysyłał wiadomości email za pośrednictwem poczty Gmail (w tym także gdy masz płatną usługę dla poczty w ramach Google Workspace), najlepszym rozwiązaniem jest integracja za pośrednictwem interfejsu Gmail API w Google Cloud.
Do tego celu wykorzystamy wtyczkę Fluent SMTP dla WordPressa, o której już pisaliśmy w kontekście konfiguracji wysyłki poczty na protokole SMTP z wykorzystaniem konta pocztowego utworzonego na DiDHost. Zerknij na tekst: „Jak skonfigurować wysyłkę poczty na protokole SMTP„.
Konfiguracja wysyłki poczty przez Gmail lub Google Workspace #
Niestety w przypadku Gmaila konfiguracja wysyłki emaili z WordPressa jest bardziej złożona. Wiele osób ma duże trudności z poprawną integracją, ale dobra wiadomość jest taka, że jeśli wykonasz poniżej opisane czynności krok po kroku, zrobisz to i będziesz z siebie dumny 🙂 Zaczynamy!
Zakładam, że masz już zainstalowaną wtyczkę Fluent SMTP, jeśli nie zrób to.
Po instalacji wtyczki przejdź do jej konfiguracji (Ustawienia > FluentSMTP > Settings), co poskutkuje wyświetleniem się ekranu z widokiem jak poniżej i wybierz kafelek Google Workspace:
Powinieneś zobaczyć formularz konfiguracji połączenia, który wygląda jak ten poniżej:
W pierwszej sekcji Sender Settings wpisz swój adres Gmail za pośrednictwem którego będzie wysyłana poczta, a w polu obok dowolną nazwę. Tak będziesz przedstawiany jako nadawca, może to być Twoje imię, nazwisko, nazwa firmy… co uznasz za stosowne.
Musimy jednak wypełnić także drugą sekcję o nazwie Gmail/Google Wordkspace API Settings. Trzeba tu wprowadzić identyfikator klienta i tajny klucz klienta, ale skąd wziąć te dane? Tu zaczynają się schody, które jednak za chwilę pokonasz 🙂
Generujemy ID klienta i Tajny klucz klienta w Aplikacji Google Cloud #
Te dane są niezbędne do tego aby przejść do kolejnego kroku konfiguracji wysyłki! Zrób więc pierwszy krok i otwórz stronę Google Cloud.
Jeśli jesteś w tym miejscu po raz pierwszy prawdopodobnie pojawi się popup z prośbą o wyrażenie zgody na warunki usługi i opcjonalnie na powiadomienia email. Tego drugiego nie musisz zaznaczać jeśli nie chcesz. Ostatecznie kliknij w przycisk u dołu: Zgadzam się i chcę przejść dalej.
Tworzymy nowy Projekt #
Gdy już zaakceptujesz warunki korzystania z usług, kolejnym krokiem jest utworzenie projektu. Zakładam, że nie masz jeszcze żadnego, dlatego aby utworzyć pierwszy kliknij na górnym pasku tuż obok logo Google Cloud w rozwijaną listę „Wybierz projekt„. Spowoduje to wywołanie okna modalnego z listą projektów. Jako, że tworzymy nowy kliknij w przycisk NOWY PROJEKT widoczny poniżej po prawej stronie.
Następnie wpisz nazwę projektu (jaką chcesz) i kliknij w przycisk UTWÓRZ.
Aktywujemy Gmail API #
Po utworzeniu projektu zostaniemy automatycznie przekierowani na stronę z informacjami na jego temat. Teraz musimy aktywować Gmail API. Aby to zrobić kliknij w ikonkę hamburgera po lewej stronie logo Google Cloud, następnie przejdź do Interfejsów API i kliknij w link Włączone interfejsy API i usługi. Całość zaprezentowana jest na poniższym obrazku:
Jeśli pojawi się prośba o wybór projektu, kliknij na nim. Ważne jest to abyśmy pracowali w ramach utworzonego wcześniej projektu.
Kolejnym krokiem będzie kliknięcie w przycisk WŁĄCZ INTERFEJSY API I USŁUGI widoczny z prawej strony. Zauważ także, że informacja po prawej stronie logotypu informuje Cię w ramach którego projektu aktywujemy interfejs API.
Odszukaj Gmail API korzystając np. w wyszukiwarki u góry i kliknij na znalezionej ikonie interfejsu:
Na kolejnej stronie kliknij w przycisk WŁĄCZ aby aktywować interfejs:
Zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę interfejsu Gmail API. Ufff sporo już za nami, ale to jeszcze nie koniec. Kliknij w przycisk znajdujący się z prawej strony UTWÓRZ DANE LOGOWANIA.
Uruchomisz w ten sposób proces tworzenia danych niezbędnych do logowania składający się z 5 kroków.
Krok 1 – Typ danych logowania #
W tym kroku powinien być wybrany z listy rozwijanej Gmail API, a poniżej zaznacz opcję Dane użytkownika i kliknij w przycisk DALEJ.
Krok 2 – Ekran zgody OAuth #
Wpisz nazwę aplikacji (jaką chcesz), wybierz adres email dla użytkowników potrzebujących wsparcia, logo możesz sobie odpuścić, chyba że chcesz je dodać, a na końcu wpisz swój email do kontaktów ze strony Google Cloud. Na koniec kliknij w przycisk ZAPISZ I KONTYNUUJ.
Krok 3 – Zakresy #
Możesz je pominąć, ponieważ Fluent SMTP ich nie wykorzystuje. Po prostu przejdź do kolejnego kroku.
Krok 4 – Identyfikator Klienta OAuth #
Wybierz z listy rozwijanej typ aplikacji jako: Aplikacja internetowa
Wpisz nazwę klienta (dowolna, służy do identyfikacji), ja jak widzisz poniżej wpisałem nazwę wtyczki 🙂
Następnie przewiń stronę nieco w dół i kliknij w przycisk DODAJ URI w sekcji Autoryzowane identyfikatory URI przekierowania.
W polu jakie się pojawi wprowadź adres URL widoczny na stronie konfiguracji połączenia wtyczki. Gdzie to jest dokładnie? Przełącz się do zakładki swojej przeglądarki z ustawieniami wtyczki Fluent SMTP i odszukaj jak poniżej:
Standardowo jest to https://fluentsmtp.com/gapi/
Wprowadź ten adres, a na koniec kliknij w przycisk UTWÓRZ.
Krok 5 – Twoje dane logowania #
W tym kroku nie musisz w zasadzie niczego robić, nie jest nawet konieczne pobranie pliku z danymi ani ich kopiowanie. To co potrzebne do konfiguracji wtyczki znajdziemy w kolejnym etapie. Kliknij więc w przycisk GOTOWE.
Publikacja Aplikacji #
Teraz musimy opublikować naszą aplikację ponieważ bez tego nie uda nam się niczego wysłać z WordPressa. Ay to zrobić kliknij w lewym bocznym menu na link Ekran Zgody OAuth, a następnie kliknij w przycisk OPUBLIKUJ APLIKACJĘ.
Pojawi się okienko z pytaniem czy na pewno chcemy przenieść aplikację do środowiska produkcyjnego. Oczywiście potwierdzamy 🙂
Dane uwierzytelniające #
W końcu dotarliśmy do momentu kiedy będziemy mogli skopiować i wkleić dane uwierzytelniające w ustawieniach wtyczki Fluent SMTP 🙂 Z lewego menu wybierz opcję Dane logowania. Następnie kliknij w ikonkę ołówka jak zaznaczono poniżej:
Zobaczysz szczegóły, a z prawej strony dane jakie należy wprowadzić w ustawieniach wtyczki Fluent SMTP. Zaznaczone są w ramkach poniżej:
Mamy więc Identyfikator klienta i Tajny klucz klienta.
Kontynuujemy konfigurację po stronie wtyczki Fluent SMTP #
Skopiuj Identyfikator klienta i wklej go do pola Application Client ID
Skopiuj Tajny klucz klienta i wklej go do pola Application Client Secret
Kliknij teraz w duży czerwony przycisk Authenticate wita Google & GetAccess Token, aby finalnie wygenerować token potrzebny do zakończenia konfiguracji.
Generujemy token #
Po kliknięciu w opisany powyżej przycisk pojawi się strona Google z prośbą o wybranie konta dla którego będziemy generowali token. Wybierz konto przez które ma być wysyłana poczta. Następnie pojawi się monit z prośbą zezwolenie aplikacji na dostęp do Gmaila. Kliknij w przycisk Dalej.
Zostaniesz przekierowany na stronę Fluent SMTP skąd skopiuj swój token. Wystarczy, że klikniesz w przycisk Copy jak poniżej.
Ostateczna aktywacja #
Teraz przełącz się na kartę w swojej przeglądarce gdzie otwarta jest strona z ustawieniami wtyczki Fluent SMTP. Zwróć uwagę, że pojawiło się dodatkowe pole, w którym musisz teraz wkleić skopiowany token.
Zapisz zmiany! Ufffff udało się! Powinieneś zobaczyć swoje połączenie w karcie Settings:
Test wysyłki #
Konfiguracja została przeprowadzona, ale czy nie popełniliśmy żadnego błędu? Czy poczta faktycznie będzie wysyłana przez konto na Gmail? Żeby się upewnić musimy wykonać test. W tym celu kliknij w górnym menu wtyczki w zakładkę Email Test. Jest widoczna jako druga na obrazku powyżej.
Następnie wpisz w polu odbiorcy (Sent To) dowolny adres email odbiorcy na który chcesz wysłać test. Potem kliknij w przycisk Send Test Email.
Jeśli pojawi się komunikat o tym, że wysyłka się powiodła masz pewność, że nie popełniłeś żadnego błędu i od teraz możesz wysyłać maile z WordPressa przez swoje konto na Gmailu 🙂 Dobra robota !
Oczywiście pod komunikatem nie musisz wpisywać swojego imienia ani maila 🙂 To tylko formularz zapisu na listę subskrybentów wtyczki Fluent SMTP.