Im szybciej Twoja strona wyświetla się osobom ją odwiedzającym tym lepiej dla Ciebie i dla niej 🙂
Zwiększa to poziom zadowolenia użytkowników strony, a w ślad za tym zwiększa się współczynnik konwersji. Dodatkowo wydajność, to czynnik mający wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania i choćby dlatego powinieneś zadbać o ten aspekt Twojego projektu.
Na co zwracać uwagę #
Podstawowymi czynnikami mającymi wpływ na wydajność Twojej strony to:
- Hosting
- Konfiguracja WordPressa – np. brak mechanizmów cache,
- Rozmiar strony – np. brak optymalizacji grafik,
- Kiepskie wtyczki – np. źle napisane i zoptymalizowane,
- Kiepski motyw – jak wyżej,
- Zewnętrzne skrypty – np. systemy reklamowe, ładowanie zewnętrznych fontów, narzędzi marketingowych itp…
Ogranicz ilość wtyczek #
Podstawowym błędem popełnianym przez sporą część użytkowników WordPressa jest instalowanie dużej ilości wtyczek. Staraj się ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum i dobierać je w taki sposób, aby pochodziły od dobrego developera z dużym doświadczeniem i takiego, który swój produkt na bieżąco rozwija (aktualizuje).
Im więcej dodatków tym więcej pracy do wykonania ma WordPress, a im gorzej napisane rozszerzenie tym prawdopodobieństwo spowolnienia strony wywołane taką wtyczką również jest większe.
Regularnie przeprowadzaj aktualizacje wtyczek #
Nowe wersje niejednokrotnie zawierają poprawki związane z wydajnością. Zwiększają także poziom bezpieczeństwa Twojej strony, a więc same korzyści 🙂
Optymalizuj grafiki #
Im większe (cięższe) grafiki tym więcej danych strona musi przesłać do przeglądarki, co ma bezpośredni wpływ na szybkość załadowania strony.
Najlepiej przed dodaniem grafiki na stronę odpowiednio ja zoptymalizuj w programie graficznym, a przynajmniej zmniejsz jej gabaryty. Z doświadczenia wiem, że w większości projektów nie ma potrzeby wrzucania zdjęć większych niż 1280 px (dłuższy bok). Wykorzystaj wtyczkę optymalizującą grafiki po stronie WordPressa, np. Smush, Robin lub im podobną.
Zainstaluj wtyczkę cache #
WordPress napisany jest w języku PHP, a to oznacza, że wszystko co dzieje się pod jego maską, to duże ilości rozmaitych zadań i obliczeń. Strony są „składane” w locie po to, abyś mógł zobaczyć je w pełnej krasie, ale niestety każde ich odświeżenie w przeglądarce ponawia te same operacje, które WordPress za każdym musi wykonać na nowo. Pytanie zatem, czy można zdjąć część powtarzalnych zadań z barków systemu tworząc bufor przechowujący raz utworzone części naszej strony? Owszem!
Odpowiednio dobrane narzędzia buforujące i do tego dobrze skonfigurowane mogą przyspieszyć Twoją witrynę nierzadko ekstremalnie! Jak to działa?
Zamiast przechodzić za każdym razem przez cały proces generowania strony przez WordPressa, Twoja wtyczka buforująca tworzy rodzaj kopii podstrony X lub Y po pierwszym jej załadowaniu. Jest to już „poskładana podstrona”. Następnie udostępnia tę wersję każdemu kolejnemu użytkownikowi bez konieczności wykonywania przez WordPressa syzyfowej pracy.
Do topowych wtyczek cache zaliczyć można:
- WP Rocket – dostęp dla Klientów hostingu WP
- Nitropack – dla Klientów i Czytelników rabat 5%
- WP Super Cache
- Swift Performance
- WP Fastest Cache
Optymalizuj procesy w tle #
Chodzi np. o własne kopie generowane automatycznie, zadania cron czy aktywność botów na Twojej stronie.
Zadania, takie jak publikacja zaplanowanych postów, automatyczne aktualizacje, itp. zazwyczaj nie mają wyraźnie negatywnego wpływu na wydajność witryny, aczkolwiek to także obszar, który warto zoptymalizować, np. poprzez wyłączenie mechanizmu cron wbudowanego w WordPressa i przeniesienie procesów inicjacji zadań na barki konta hostingowego zmniejszając przy tym ich częstotliwość wywoływania.
Na kontach WP możesz to zrobić jednym kliknięciem wyłączając wewnętrzny cron WordPressa, co automatycznie utworzy zadanie cron po stronie konta hostingowego.
Inne procesy działające w tle, takie jak wtyczki do tworzenia kopii zapasowych czy nadmierne indeksowanie przez boty, także mogą spowolnić witrynę.
W przypadku wtyczek do tworzenia kopii zapasowych musisz upewnić się, że wtyczka uruchamia proces kopii w czasie małego ruchu na Twojej witrynie (najlepiej w nocy). Musisz także dostosować częstotliwość tworzenia kopii zapasowych i określenia danych, które wymagają archiwizacji. Na przykład, jeśli tworzysz pełną codzienną kopię zapasową, a nowe treści publikujesz raz w tygodniu, warto przemyśleć czy codzienna kopia ma sens.
Jeśli chcesz, aby kopie zapasowe były wykonywane częściej, na przykład w czasie rzeczywistym, zalecamy skorzystanie z rozwiązania SaaS, aby nie obciążać serwera.
Wykorzystaj CDN (Content Delivery Network) #
Użytkownicy w różnych lokalizacjach geograficznych mają różne czasy ładowania się Twojej witryny i jej elementów składowych (skrypty, grafiki…). Jeśli więc zależy Ci na tym aby strona ładowała się możliwie szybko dla każdego, bez względu na to czy mieszka w Polsce czy w Australii, powinieneś rozważyć wdrożenie sieci CDN.
CDN to sieć złożona z serwerów ulokowanych zazwyczaj na całym świecie. Każdy serwer przechowuje statyczne pliki Twojej witryny takie jak obrazy, CSS i JavaScript. Za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza twoją witrynę, otrzymuje jej statyczne pliki z serwera, którego fizyczna lokalizacja znajduje się najbliżej jego. Dzięki temu Twoje strona załaduje mu się szybciej, a na domiar Twoje konto hostingowe będzie musiało obsłużyć mniej żądań.
Dobrą i ekonomiczną siecią CDN jest np. Bunny.net (dawniej BunnyCDN).
Nie ładuj plików wideo bezpośrednio do biblioteki mediów strony WordPress #
Możesz bezpośrednio przesyłać pliki audio i wideo do swojej witryny, a ona automatycznie wyświetli je w odtwarzaczu HTML5… Ale sugeruję tego nie robić.
Hostowanie audio i wideo to koszt przepustowości, a utrzymywanie dużych plików multimedialnych niepotrzebnie zwiększa rozmiary kopii zapasowych. To raz, a dwa: w ten sposób umieszczony plik na stronie WordPress będzie za każdym razem ładował się niepotrzebnie. Kolejny minus, to sytuacja w której osoby oglądające wideo z różnymi przepustowościami u swoich operatorów, nie otrzymają streamingu dostosowanego do wydajności ich łączy. W efekcie taki film dla części z nich może okazać się bezużyteczny.
Skorzystać z usługi hostingu audio i wideo, takiej jak YouTube, Vimeo, DailyMotion, SoundCloud itp. I pozwól im zająć się całą pracą. WordPress ma wbudowaną funkcję osadzania wideo, więc możesz skopiować i wkleić adres URL filmu, np. z YT bezpośrednio do swojego posta, a zostanie on automatycznie osadzony. Film będzie miał kilka wersji, które będą automatycznie dobierane do szybkości łącza Twoich widzów.
Używaj motywu dobrze zoptymalizowanego #
Podobnie jak w przypadku wtyczek, o czym była mowa wcześniej, motyw także ma wpływ na wydajność. Wybierając motyw dla swojej strony, zwróć szczególną uwagę na optymalizację jego szybkości. Niektóre piękne i imponująco wyglądające motywy są w rzeczywistości słabo zakodowane i mogą spowolnić działanie strony. Dobrze zoptymalizowane motywy to np: Kadence, Astra, OceanWP czy Blocksy. Koniecznie zajrzyj do artykułu: Najlepsze motywy WordPress.
Polecam Ci również artykuł: Jak przyspieszyć stronę WordPress